Makaleler » MotoBlog » Motosiklet Ekipmanları

Motosiklet Ekipmanları

Motosiklet ekipmanları sayesinde daha güvenli bir sürüş imkanı elde edilebilir. Bu ürünler motosiklet sürücülerinin ihtiyaçlarına bağlı olarak özel olarak tasarlanmaktadır. Birinci sınıf kullanım özelliğine sahip olan bu ekipmanlar görsel açıdan da birbiriyle uyumlu bir şekilde dizayn edilir. Motosiklet ekipmanları arasında mont, pantolon, bellik, dizlik, kask, eldiven, sırtlık ve bot bulunur. Daha güvenli bir şekilde seyahat etmenize neden olacak bu ekipmanlar ayrıca olası kazalarda oluşacak hasarın en aza indirgenmesine yardımcı olur. 
Kask
Motosiklet kaskları, açık, yarı açık ve kapalı olmak üzere üç farklı tipte üretilir. Güvenliği daha üst düzeye çıkardığından dolayı kapalı kask modelleri tavsiye edilir. Komplike bir tasarıma sahip olan kasklar temel olarak dört farklı parçaya sahiptir. Konforlu ped, darbe emici iç yüze, dış yüzey ve sabitleme sistemi kaskın parçaları arasında yer alır. Konforlu ped kısmı kafanızın daha rahat tutulmasına ve kaskın tam olarak kafaya oturmasına yardımcı olur. Bazı kasklarda bu bölüm temizlik için takılıp çıkarılabilir bir yapıya sahiptir. Sabitleme sistemi ise herhangi bir kaza sırasında kaskın kafada kalmasına neden olmaktadır. Darbe emici bölüm ise ortaya çıkan darbeyi emerek basıncın dağıtılmasını sağlar. Kask seçimi yapılırken rengi ve şeklinden çok, korunma düzeyi ve rahatlığına dikkat edilmelidir. Kapalı kask modelleri yüzün tamamının kapatılmasını sağladığından dolayı diğer kask modellerine göre çok daha güvenlidir. Aynı zamanda vizör kapalı konumdayken gözlerinizin de korunmasına yardımcı olur. Eğer açık bir kask seçmek isterseniz vizör kısmının bulunmasına dikkat etmelisiniz. Bu bölüm bulunmuyorsa gözlerinizi korumak adına motosiklet gözlüğü tercih etmeniz faydalı olabilir. Kısa yarım kask modellerinin koruma düzeyi düşük olurken, olası bir kaza sırasında başınızdan çıkabilir. Bu nedenle bu tarz kask modelleri pek fazla tavsiye edilmemektedir. Kask seçimi sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli konu minimum olarak güvenlik standartlarına uygun olmasıdır. Kaskın bu özellikleri karşıladığını kaskın içinde veya dış kısmında yer alan onay belgesi etiketinden (ECE, Snell gibi) etiketlerden anlayabilirsiniz. Bu tarz etiketlere sahip olan kask modellerine yönelmeniz daha doğru bir seçim yaptığınıza işaret edecektir. 
Kask, motosiklet ekipmanları arasında bilinen en iyi korunma aracıdır. Motosikletin anahtarını aldığınızda aynı şekilde motosiklet kaskını da almaya özen göstermelisiniz. Olası bir kaza anında beyni, yüzü kısaca hayatı koruyan kasklar diğer ekipmanlarla birlikte kullanıldığında kazadan minimum zararla ayrılmanıza neden olur.  Tabi kask ve diğer ekipmanların seçiminde gelişigüzel ürünlere yönelmek yerine, bu alanda isim yapmış kaliteli markalara yönelmek doğru olacaktır. İyi bir seçim yapmak adına motosiklet ekipmanları seçimi sırasında kesenin ağzını açmanız gerekebilir. 
Pantolon ve Mont
Motosiklet pantolonu ve montu içerisinde yer alan omuz, sırt ve dirsek bölümleri arasında olası bir kaza sırasında korunmanıza yardımcı olur. Kışlık modellerde soğuğa karşı üst düzey koruma sağlanır, yazlık modellerde ise cildinizin nefes alması sağlanır. Yazlık modellerinin kullanımı sayesinde kaşınma, terleme ve benzeri tarzdaki sıkıntıların önüne geçmek mümkün olacaktır. Görsel açıdan uyumlu bir yapıya sahip olan bu tarz ekipmanlar motosiklet sürücüleri için özel olarak ortaya çıkarılmış tasarımlar arasında bulunur. 
Eldivenler
Koruyucu eldiven modelleri motosiklet kullanımı sırasında ellerinizin dış etkenlerden korunmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Olası bir kazada yaralanmaların önüne geçen ekipman türleri arasındadır. Ayrıca cilde nefes aldıran bir yapıya sahip olan bu ekipmanlar elleri terletmez. Beden ölçüsüne uygun olarak özel olarak tasarlanan bu ekipmanlar parmakları ve avuç içlerini en iyi şekilde kavrar.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4