Makaleler » MotoBlog » Trafikte Motosiklet Kullanımı

Trafikte Motosiklet Kullanımı

Yoğun bir trafikte motosiklet kullanmak daha zorlu görünebilir. Bazı konulara dikkat etmek trafikte daha rahat etmenize neden olacaktır. Güvenli ve rahat bir sürüş için motosiklet sürücülerinin mutlaka dikkate alması gereken konular ise şu şekilde sıralanıyor:

Sürüş Sırasında Başka Konuya Odaklanmayın

Yolda aklınızın farklı konularda bulunması olası tehlikeleri atlamanıza neden olabilir. Bu nedenle sürüş esnasında sadece yola odaklanmaya özen göstermelisiniz. Dikkatinizi yalnızca trafiğe vermeye özen göstermeniz doğru olacaktır. Trafiğe çıkmanıza engel olacak bir duruma sahipseniz bir süre boyunca yolculuğu ertelemeniz faydalı olabilir. Özellikle öfke, hüzün gibi durumlar dikkatinizi toplamanıza engel olacak durumlar arasında bulunduğundan dolayı bu tarz dönemlerde trafikte olmamaya özen göstermelisiniz.

Ayna Kontrolü Yapın

Ayna kontrolü yapmak olası tehlikeleri önceden fark etmenize ve bunlara karşı önlem almanıza yol açar. Bu nedenle düzenli olarak ayna kontrolü yapmakta fayda vardır. Ancak tek başına ayna kontrolü yapmak yeterli olmayıp gözlerinizle birlikte devamlı olarak etrafı izlemeniz gerekir.

Fren Kullanımı

Trafik boyunca iki parmağınızda devamlı olarak frenin üzerinde bulunmalıdır. Bu sayede trafikte karşınıza çıkabilecek tehlikelere karşı her an tedbirde olabilirsiniz. Aynı şekilde ayağınızda ayak fren pedalına yakın bir şekilde durmalıdır. Bu sayede reaksiyon süreniz kısalırken risklerin üstesinden daha rahat bir şekilde gelebilirsiniz.

Fark Edilmeye Çalışın

Sürücülerin ve yayaların sizi gördüğünden tam olarak emin olmalısınız. Hatta uzun yolculuklarda bu duruma daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Parlak renkli elbiseler ve aynı şekilde dikkat çekici yapıya sahip olan kask modelleri trafikte görülmenize yol açar. Aynı şekilde farları da etkili bir şekilde kullanmaya devam ederek trafikte daha görülebilir olabilirsiniz.

Yola Dikkat Edin

Motosiklet sürüşü sırasında çevrenize dikkat etmeniz gerekirken aynı zamanda yola da devamlı olarak dikkat etmeniz gerekir. Nasıl bir yolda sürüş yaptığınızın farkında olmanız doğru olacaktır. özellikle yol boyunca karşınıza çıkabilecek çukur, yağ atıkları, kum-çakıl gibi durumlara karşı uyanık olmanız faydalı olacaktır.

Diğer Dikkat Edilmesi Gerekenler

Trafikte her daim kaçış noktanızın bulunması önemlidir. Mutlaka birden fazla kaçış noktası bulundurmaya özen göstermelisiniz. Bazen bir bahçeye giriş yapmak bir kaza yapmaktan çok daha zararsızdır. Bu nedenle mümkün olduğunca uyanık olarak kaçış noktalarını doğru tespit etmekte fayda vardır.

Bazen karşıdan gelmekte olan araçların sola dönüşleri ölümcül düzeyde kazalara yol açabilir. Kavşaklarda yol ayrımlarında gelen aracın aniden önünüze çıkabileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle bu tarz risklere karşılık sürekli olarak tedbirde olmanız gerekir. Ancak bu tek başına yeterli bir önlem olmayabilir. Sizi görmeyen bir sürücü veya hızınızı yanlış olarak gören bir sürücü aniden aracı sizin önünüze doğru kırabilir. Bu nedenle her daim aracın tekerleklerine bakmanız büyük bir önem taşır. Bunun yanında sürücünün direksiyondaki ellerinin pozisyonlarına bakarak bilgi sahibi olabilirsiniz. bir hareket görmeniz halinde fren yapabilir veya ani bir gazlama yapmaya hazır olabilirsiniz.

Aynı zamanda trafik boyunca belirtilen hız sınırlarına uyumlu davranmak olası tehlikelere karşı iyi bir önlem almanıza neden olacaktır. Bu sayede olası tehlikeleri daha erken bir şekilde fark edebilir ve bunların üstesinden kolay bir şekilde gelebilirsiniz. Hız sınırını aşmak ise yol boyunca karşınıza çıkması söz konusu olan pek çok engeli atlamanıza yol açacaktır. Hızınız fazla olduğunda daha fazla hata yapabilir ve tehlikelerle daha fazla yüz yüze kalabilirsiniz. Bu nedenle bu konuları gündeme alarak trafikte çok daha güven içinde hareket etmeye başlayabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4