Makaleler » MotoBlog » Yeni Başlayanlar İçin Motosiklet kullanımı

Yeni Başlayanlar İçin Motosiklet kullanımı

Motosiklet kullanmanın en iyi yolu güvenli ve kontrolü bir eğitimden geçmektir. Motosiklet kullanmaya başlamadan önce ilk olarak güvenliğe bağlı olarak önlemlerin alınması faydalı olacaktır. Yeni başlayanların ilk olarak güvenlik ekipmanlarını edinmeleri gerekir. Güvenli sürüş eğitimi verecek kurslardan eğitim alarak bu alandaki eksiklikler kapatılabilir.

Doğru Ekipmanı Edinin

Motosiklet sürüşü için en önemli konulardan biri motosiklet kaskı olmaktadır. Düşmelere karşı sürücüyü yaralardan koruyacak kaskın en doğru modeline yönelmek gerekir. Kaskın doğru bir şekilde kafaya oturması ve görüş açısına engel olmaması gerekir. Doğru kaskı bulmak için ekipman satışı yapan mağazadaki uzmana danışabilirsiniz. Her markanın bedeninde farklılıklar olacağı için bu nedenle iyi bir araştırma süreci tamamladıktan sonra kask alınmalıdır. Her markanın ölçü tablosunu kontrol ettikten hemen sonra alışverişi tamamlamaya özen göstermelisiniz.

Doğru bedeni bulabilmek için kaskı denemeniz iyi olacaktır. Doğru bedeni bulduğunuzda göz alanı kaşların hemen üst kısmını oturmuş olacaktır. Ayrıca kafayla kask arasına bir parmak zorla girmiş olur. Bu tarz bir modeli bulduğunuzda bu kask sizin için yüzde yüz doğru demektir. Yeterince sıkı olmayan ve kafaya yeterince uyumlu olmayan kask modellerinden uzakta durmanız faydalı olacaktır.

Yeni başlayanlar için motosiklet kullanımı sırasında diğer dikkat edilmesi gereken durumlardan biride motosiklet montu olmaktadır. Motosiklet montları sayesinde herhangi bir kaza sonrasında iç organların hasar alınması engellenmiş olur. Üzerinize tam olarak oturan ve kollarınızın rahat hareket edebildiği modellere yönelmeniz lazımdır. Özellikle bulunduğunuz bölgenin hava şartlarını da dikkate almanız daha doğru bir mont modeli yapmanıza olanak sağlar. Eğer deri montlarda karar kılmak isterseniz, montlar için özel olarak üretilen mont modellerine yönelmeyi düşünebilirsiniz. Motosiklet montları sürücüyü korumanın yanı sıra olumsuz hava koşullarında da korunmayı sağlar. Bu bakımdan güneş, rüzgar, yağmur gibi tüm kötü hava şartlarının bu sayede önüne başarılı bir şekilde geçebilirsiniz. Ayrıca eldiven ve motosiklet için uygun ayakkabı seçiminin de bu dönemde yapılması gerekecektir.

Motosiklet Eğitimi Alın

Motosiklet eğitimleri güvenilir sürüş tekniklerini öğrenmenize yardımcı olur. Özellikle en iyi şekilde motosiklet kullanmayı amaç haline getirmişseniz ilk önceliğiniz bu kurslara katılmak olmalıdır. Az tecrübeli veya tecrübesiz sürücüler için başlangıç seviyesindeki kurslar yeterli olacaktır. Çoğu kursta sözlü ve uygulama bölümleri bulunur. En sonunda motosiklet için ehliyet alabilmek adına bir teste tabi tutulmanız söz konusu olacaktır.

Sürüşten hemen önce temel kontrollere hakim olmanız faydalı olacaktır. Zira sürüş sırasında hızlı bir şekilde düşünmeniz gerekebilir. Özellikle bu dönemde motosiklet sürmeyi bilen bir arkadaşa sahip olmanız konuyu daha kolay bir şekilde öğrenmenize neden olabilir. Ne yapılacağı konusunda bu kişi size rehberlik edebilir.

Motosiklet sürüşü için ufak alıştırmalar yaparak işe başlayabilirsiniz. Trafiğin yoğun olduğu alanlardan uzak durarak diğer bölgelerde sürüş alıştırmaları yapabilirsiniz. Motosikletçiler her ne kadar deneyimli olsa da, bazen kazalarla karşı karşıya kalabilmektedir. Bu tarz durumlar yaşamamak için iyi bir eğitim sürecinden geçmeniz gerektiğini unutmamanız gerekir. Daima uygun teknikleri kullanarak trafikte olmaya özen göstermelisiniz. Motosikletlere aşina olmak bu dönemde sıklıkla tavsiye edilen durumlar arasındadır. Tüm kontrollerin nasıl yapılacağına ve motosiklet parçalarını tanımaya gayret etmelisiniz. Bu sayede herhangi bir tehlike anında olaya nasıl müdahale edebileceğinizi çözmüş olursunuz. Motosiklet sürücüleri acemilik zamanlarında daha çok bildikleri rotaları ziyaret etmelidir. Daha sonraki süreçlerde ise kendinize çok daha farklı ve özgür rotalar yaratabilirsiniz. Ancak bu konuda öncelikli olarak kendinizi geliştirmeniz lazımdır.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4