Makaleler » MotoBlog » Güvenli Sürüş Teknikleri

Güvenli Sürüş Teknikleri

Pek çok insanın tercihlerinden biri olan motosikletler küçük yapıları gereği trafiğin boğuculuğundan kurtulmak isteyenler için birebirdir. Trafikte bekleme derdine bir son veren motosikletler otomobillerin arasından çok kolay bir şekilde geçebilirken zamandan büyük oranda kazanmaya yol açar. Öte yandan motosiklet kullanımı bütçeye de olumlu şekilde etki ederken bu konuda memnun kalınmasına yol açıyor. Çeşitli avantajlara sahip olan motosiklet doğru kullanılmadığı takdirde çeşitli riskleri bünyesinde barındırabilir. Trafikte daha güvende olmak için motosiklet sürücülerinin atlamaması gereken kurallar ise şu şekilde sıralanır:
Güvenlik Alanı Oluşturun
Motosikletinizle trafikte rahat bir şekilde hareket etmek ve manevraları kolayca gerçekleştirmek için güvenlik alanı oluşturmanız önemli bir konudur. Bu sayede eskiye nazaran çok daha rahat bir şekilde manevra yapabilir ve önünüzde yer alan aracı kolay bir şekilde sollayabilirsiniz. Güvenlik alanı oluşturma sırasında diğer araçların sizi çok zor görebileceği kör noktalardan uzak durmaya bakmalısınız. Eğer güvenlik alanı oluşturmada sıkıntı yaşıyorsanız diğer otomobil sürücülerinin sizi fark etmelerini sağlamak için aracın arka stop lambalarını yakmayı uygun görebilirsiniz. 
Takip Mesafesi
Trafikte yer alan tüm araçların dikkat etmesi gereken mühim konulardan biride takip mesafesi olmaktadır. Bunu belirlerken iki saniye kuralına bağlı olarak hareket edebilirsiniz. Önünüzdeki araçla aranızdaki mesafe en fazla iki saniye, çaprazınızda yer alan araçla olan mesafeniz ise en az bir saniye olmalıdır. Buna dikkat ederek olası bir kaza anında daha kolay bir şekilde manevra yapabilirsiniz. Öndeki aracın ani fren yapma ihtimalini düşünerek sürekli olarak takip mesafesi bırakmaya özen göstermeniz doğru bir karar olacaktır.
Sürüş Sırasında
Motosiklet kullanımı sırasında trafik yoğunluğunu, hava koşullarını ve zemini sürekli olarak takip etmeniz gerekir. Bu tarz durumları göz önüne alarak sürüşünü gerçekleştirmeniz daha güvenilir bir sürüş yapmanıza imkan sağlayacaktır. Öte yandan olası manevra hareketlerini hesaba katarak ilerlemeli ve diğer araçların hareketlerini de takipte kalmalısınız. Diğer araç sürücülerinin sizi görmeme durumunu hesaba katarak her türlü manevra hareketini önceden hesaba katmanız gerekir. 
Gerekli Güvenlik Ekipmanları
Motosiklet kullanırken çeşitli hava koşullarını düşünerek buna uygun olarak ekipmanlar belirlemeniz lazımdır. Güneş, rüzgar, kar, yağmur gibi olumsuz hava koşullarına uygun olacak kıyafet türlerinde karar kılmayı uygun görebilirsiniz. Motosiklet kullanımı sırasında yaz veya kış aylarına uyum sağlayacak düzeyde olan eldiven, pantolon, kask gibi ekipmanları yanınızda bulundurmalısınız. Bu ekipmanların varlığı sayesinde kendinizi güvene alabilir ve olumsuz hava koşullarından en iyi şekilde korunmayı başarabilirsiniz.
Kullanılan ekipmanların eksiksiz olması kadar motosikletle uyumlu olması da önemli konulardan biridir. Örnek olarak açık kasklar tercih edecekseniz görüş alanınızı kısıtlamayan tozdan korunmasını sağlayacak motosiklet gözlükleri tercih edebilirsiniz. Motosiklet kullanımı sırasında daha iyi bir şekilde hakimiyeti sağlamak için eldivenler parmaksız olmalıdır. Bunun yanı sıra ana ekipmanlara ek olarak dizlik, maske, sırtlık gibi çeşitli aksesuarlarını kullanmayı uygun bulabilirsiniz. Bu ekipmanların belirli bir ömrünün olduğunu belirtmek gerekir. Ömrünü tamamlayan ekipmanları yenisiyle değiştirmelisiniz. Özellikle kaskların belirlenmiş ömrünün beş yıl olduğu bilinmektedir. Beş yılı devirmiş kaskla trafikte yer almanız tavsiye edilmez. Ekipman alırken ucuz ürünlerin aksine bu alanda kendini kanıtlamış markaların ürünlerine göz atmanız daha doğru bir seçim yapmanıza imkan sağlar. Pahalı fiyatlara sahip olan bu ürünler trafikte daha güvende olmanıza neden olacaktır. Bu nedenle ekipman seçimi sırasında gelişigüzel seçimler yapmaktan uzak durmanız gerekir. Motosikletle güvenli sürüş için bunlara ihtiyaç olup bunların edinilmesi halinde trafikte çok daha emniyette olabilirsiniz. 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4