Makaleler » MotoBlog » Karlı Havalarda Motosiklet Kullanımı

Karlı Havalarda Motosiklet Kullanımı

Karda motosiklet kullanmak zevkli olsa da, çeşitli tehlikelere sahip olan bir aktivite halindedir. Ancak bazı kişiler karlı havalarda zevk için değil, mecburiyetten motosiklet kullanmak durumunda kalabiliyor. Karlı havalarda motosiklet kullanımı gerekli durumlara dikkat edildiği takdirde sorun içermeyecektir.

Sadece motosikleti kullanırken aşırı şekilde dikkat gerektirir. Bazı konulara dikkat edilmesi beklenmedik kazaların oluşmasına zemin hazırlayabilir. Bu nedenle aşağıdaki konuların bu tarz havalarda gündemde olmasında fayda vardır. 


Takip Mesafesi
Karlı havada motosiklet sürerken sürücüler tarafından en fazla dikkat edilmesi gereken konu takip mesafesidir. Takip mesafesinin devamlı olarak korunmaya devam edilmesi ve bazen normalden de uzun tutulması lazımdır. Ayrıca sadece öndeki araçla ilgili olmayıp arkadaki araçlarla da arada bir mesafenin bırakılması gerekir. Bu nedenle motosikleti hem önde hem de arkada yer alan araçlardan uzak tutmaya bakmalısınız. Bunu sağlamak için doğrudan uyarı yapılabilir veya tam ortada konum sabitlenebilir. Öndeki araçla motosiklet arasındaki takip mesafesi 15 metredir. Ancak kış aylarında bu mesafe daha fazla uzatılabilir. Öte yandan karlı havalarda fazla hız yapılmamalı ve orta hızda seyretmek gerekir. Öndeki araç aniden fren yaptığı takdirde motosikleti kaydırmadan durmasını sağlamak lazımdır. Bu nedenle takip mesafesi ve hız seviyesi büyük bir önem taşır. Bu konulara dikkat edilerek oluşması söz konusu olan trafik kazalarının önüne geçilebilir. 


Fren Kullanımı
Karlı havalarda motosiklet sürmek sırasında sürücülerin en fazla dikkat etmesi gereken konulardan biri de fren kullanımıdır. Karlı havalarda fren kullanımından mümkün olduğunca uzak durmaya bakılmalıdır. Özellikle ön fren kullanımından bu dönemde mutlaka kaçınılması gerekir. Ön fren kullanımı motorun doğrudan kaymasına sebep olur. Ön tekerin kayması gibi bir durum oluşursa sürücünün kendisini kurtarması zor olur. Bu nedenle ön fren kullanımını gerektirmemesi için yüksek hızlarda motor kullanmamak lazımdır. Bu tarz havalar yüksek hız yapmak için kesinlikle uygun değildir. Sürücü sadece ön değil, aynı zamanda arka freni kullandığında da dikkatli olmalıdır. Arka frenin kullanılması anlık olarak tekerin kitlenmesine yol açabilir. Bu nedenle freni anlık sıkıp bırakmak daha mantıklı bir fren kullanımı olacaktır. Normal zamanlar için fren yapılacak olan mesafe 10 metreden başlıyorsa, kış aylarında fren yapmadan önce 20 metre önceden harekete geçilmelidir. Aynı zamanda motosikletin sahip olduğu fren sisteminin de bu aylara uygun olması lazımdır. Bakımı ihmal edilen motosikletin bu tarz karlı günlerde frenleri direkt olarak tekerleri kilitleyebilir.

 
Doğru Ekipman 
Karlı havalarda motosiklet sürerken sürücüler tarafından en fazla dikkat edilmesi gereken konulardan biri de doğru ekipman seçimidir. Karlı havalarda zemin oldukça kaygan olduğundan dolayı sürücünün her daim düşme ve kayma riski vardır. Bu nedenlerden dolayı korumanın daha özenli şekilde yapılması gerekir. Kalça, bel, kafa, bacaklar, ayaklar gibi çeşitli bölgelerdeki korumanın düzeyi arttırılmalıdır. Ayrıca bu dönem içinde kask ve eldiven gibi çeşitli ekipmanlarında daha özenli bir şekilde seçilmesi gerekir. Karlı havalarda ayakların sürekli suyun içinde olacağını düşündüğümüzde buna uygun bir bot seçilmesi lazımdır. Bu dönemde su geçirmeyen tipteki bot modelleri daha uygundur. Öte yandan soğuk havalardan korunmak için mont seçiminin de özenli bir şekilde yapılması gerekir. Kaliteli bir ekipman satın almak için bu alanda isim yapmış markalara yönelmek gerekir. Ucuz ürünlerden yana tercihinizi yapmanız güvenlik konusunda istediğiniz korumayı oluşturmayacaktır. Bu bakımdan alanda kaliteli markaların ürünlerini satın almaya özen göstererek güvenlik konusunu daha iyi bir hale getireceğinizden emin olabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4