Makaleler » MotoBlog » Motosiklet Uzun Yol Yapmak

Motosiklet Uzun Yol Yapmak

Yaz ayları motosiklet tutkunlarını en fazla heyecanlandıran aylar arasında bulunuyor. Bununla birlikte yaz aylarında sıcaklık arttıkça buna uygun bir konfor elde edilmeye bakılmalıdır. Motosiklet keyfini güvenlikten ödün vermeden yapabilmek için bu durumda bazı kriterleri ön plana almalısınız. İşte yaz aylarında uzun yola çıkacakların mutlaka dikkate alması gereken o konular:


Uygun Giysi Seçimi
Sıcak havalarda motosiklet sürmek zorlu konulardan biridir. Bu nedenle giyim konusunda özenli bir seçim yapılması gerekir. Izgara panelli ceket tipleri yaz ayları için oldukça uygundur. Bu tipteki ceket modelleri sahip olduğu ızgara paneli sayesinde cildin sıcak aylarda da nefes almasına yardımcı olur. Ayrıca sürüş deneyimini arttırması bakımından diğer seçeneklerden çok daha ayrı bir yere sahip durumdadır. Ceket modelinin serinletmeye uygun olması için delikleri geniş olmalıdır. Özellikle daha uzun süre dayanacak bir ürün için kaliteli markaları tercih etmeye gayret göstermelisiniz. Motor güvenliği açısından en önemli giyim eşyalarından biride eldivenlerdir. Daha güvenilir bir sürüş deneyimi oluşturmak için kaliteli bir eldivende karar kılmak gerekir. Yaz aylarında eldiven seçimi yapılırken daha fazla dikkat edilmesi gerekir. Elleri terletmeyecek ve hava almasını sağlayacak bir eldivene yönelmek gerekir. Ayarlanabilir yapıya sahip olan delikli yapıdaki eldiven modelleri yaz ayları için oldukça uygundur. Ayrıca bu dönemde parmaksız eldiven modelleri de tercih edilebilir. 


Pantolon seçiminde de bu dönemde sürücü tarafından sağlıklı ve özenli kararların alınması gerekir. Yaz aylarında da seçmiş olduğunuz pantolon sürüş sırasında yeterli korumayı sağlamalıdır. Yıllar boyunca motor sürmek için en güvenilir seçenek deri pantolonlar olarak kabul edildi. Ancak deri pantolonlar yaz aylarında terlemenin artmasına neden olabilir. Bunun yerine yaz ayları için daha uygun olan kot pantolonlar tercih edilebilir. Aşınmaya karşı korunaklı olan bu pantolonlar cilde nefes aldıracak yapısı sayesinde daha iyi hissetmenize yol açar. Hangi pantolonda karar kılırsanız kılın düşme veya kayma gibi çeşitli durumlarda bacaklarınızın tam olarak korunacağından emin olmanız gerekir. 


Uygun Kask Seçimi
Motosikletçilerin kıyafet konusunda en çok dikkat etmesi gereken konulardan biri kasklardır. Sürüş sırasında vücudun en savunmasız olan bölgesi kafa olduğundan dolayı kask seçiminin özenli bir şekilde yapılması gerekir. Pek çok sürücü yaz aylarında kaskı ihmal edebiliyor. Ancak yaz aylarına uygun olarak geliştirilen çok sayıda kask modeli olup, yaz aylarında da rahat etmenize neden olacak seçeneklere denk gelebilirsiniz. Bunlar aynı zamanda güneş ışığı, toz, sıcaklık gibi çeşitli durumlardan da korunmanıza yardımcı olacak türdendir. Hafif bir yapıya sahip olan kasklar terlemenin de önüne geçer. Ayrıca pek çoğunda bluetooth uyumu bulunur. Konu hakkında kaliteli bir seçim yapmak için bu alanda ön plana çıkan markaların ürünlerine göz atmanız gerekir. 


Bot Seçenekleri
Yaz ayında motosiklet kullanımı sırasında ayakkabı seçiminin de doğru bir şekilde yapılması gerekir. Yaza uygun olarak tasarlanan çok sayıda bot seçeneği mevcuttur. Motosikletçiler için tasarlanan çoğu bot havalandırmasız yapıya sahiptir. Ancak bazı bot üreticileri bu sorunu çözerek, hava akımını arttırmaya yönelik çalışmalar yapmıştır. Botta yer alan küçük delikler sayesinde botlar yaz aylarına da uygun bir hale getirildi. Yüksek hızda motosiklet kullanırken ayak ve ayak bileklerinde rüzgar hissedilir. Bu sayede sıcak havalarda motosiklet sürmekte artık sürücüler için herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Ayrıca sıcak havalarda motosiklet kullanımı sırasında sürücülerin düzenli olarak mola vermesinde fayda vardır. Baş ağrısı, baş dönmesi gibi çeşitli sorunların önüne bu şekilde geçilebilir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4