Makaleler » MotoBlog » Motosiklet Zincir Gevşekliği Nasıl Ayarlanır?

Motosiklet Zincir Gevşekliği Nasıl Ayarlanır?

Motosiklet sürücülerinin motor kullanırken bilmesi gereken birçok detay bulunmaktadır. Bu detaylardan bazılarının hayati bir öneme sahip olduğunu vurgulamak gerekir. Örneğin, motosiklet zincir gevşekliği nasıl ayarlanır konusu birçok motosiklet sürücüsünün bilmesi gereken bir konudur.

Zincir tahrikleri sayesinde motorun gücünü tekerleklere koymak mümkün hale gelmektedir. Birçok sürüş kategorisinde zincir tahrikleri kullanılarak bu işlemin gerçekleştirildiğini söylemek gerekir. Ancak, zincirlerin bakım işlemleri büyük önem taşımaktadır. Çünkü, zincirler; bir kayış veya şaft tahrikinden çok daha fazla bakım işlemine ihtiyaç duymaktadır. Zincirlerin daha pahalı olmasının bakım işlemlerinin önemini arttırdığını ifade etmek gerekir. Fakat, bu durumun tam aksine, zincirlerin bakım işlemleri çok basittir.

Zincirler ve dişlilerin özelleştirilmesinin yaygın olduğunu söylemek gerekir. Bu işlem bilhassa çevrimiçi motor mağazalarında yapılmaktadır. Motosikletin tahrik sisteminde dişlileri kullanmak; sürüş oranını değiştirmek adına diş sayısının değiştirilmesine izin vermektedir. Bu durumun çok daha etkili bir motor performansı sağlanması noktasında belirleyici olduğunu ifade etmek gerekir.

Sonuç olarak, zincir gevşekliğinin çok önemli olduğu aşikardır. Gelin hep birlikte bu durumun sebepleri hakkında konuşalım!

Zincir Gevşekliğinin Hangi Durumlara Yol Açması Söz Konusudur?

Yağı değiştirmek ve lastik basıncını kontrol etmek gibi işlemlerin motosiklet bakım işlemleri arasında olduğunu ifade etmek gerekir. Motosiklet sürücülerinin hem gevşek hem de sarkık bir zincirle dolaşması; felakete davetiye çıkaran bir unsurdur. Dişlilerin üzerinde normalden daha çok aşınmanın meydana gelmesi; motorun hızlanma ve yavaşlama sırasında sorunlar yaşamasına sebebiyet verecektir. Zincirin dişlilerinden atlaması kimsenin yaşamak istemeyeceği senaryolar arasında bulunmaktadır.

Motosiklet zincirinin çok sıkı olması asla tavsiye edilmeyen bir durumdur. Motosiklet zincirinin çok sıkı olduğu hallerde dişliler daha hızlı aşınacaktır. Buna ek olarak, motosikletin arka süspansiyonunun düzgün çalışması aksayacaktır. Zincirin aşırı ısınması da bu durumun bir sonucu olarak piyasaya çıkabilir. Bu sebeplerden dolayı, bir motosikletin zincirinin kabul edilebilir parametreler içerisinde tutulması oldukça önemli bir husustur.

Hangi Araçlar Dahil Edilmiştir?

Zincir gevşekliğinin ayarlanması için gerekli olan araçların sürecin sorunsuz ilerlemesi adına önemli olduğunu ifade etmek gerekir. En başta zincir boşluğunu ayarlamak, mevcut gevşekliği belirlemek ve zincir ayarlayıcıyı çalıştırmak için bir anahtara ihtiyaç duyulmaktadır. Zincir gevşekliğini ayarlamak için sabit bir pozisyona sahip olmanın motosikletin kullanışlı olmasını sağlayan detaylar arasında bulunduğunu ifade etmek gerekir.

Zincir boşluğu ayarlama işlemi için motosiklet kullanıcılarının kılavuzlardan faydalanması gerekmektedir. Bilhassa motosikletin doğru yönlendirilmesi oldukça önemli bir husustur. Daha uygun bir kavrayışın belirlenmesi için gerekli işlemler eksiksiz olarak yapılmalıdır.

Motosiklet Zincir Gevşekliğinin Ayarlanma Süreci

  1. Sürücülerin motorlarına bir parmak koymadan önce kullanıcı kılavuzuna bakması gerekmektedir. Bilhassa doğru miktarda tahrik zinciri boşluğu için kullanıcı kılavuzundan yardım almak çok gereklidir. Tahrik zinciri boşluğunun genel olarak 30-40 mm arasında bir yerde olduğu bilinmektedir.
  2. Motosiklet sürücülerinin motosikleti üreten üretici şirketten ve bilhassa mühendislerden gelen talimatlara uyması gerekmektedir. Bir başka deyişle, hangi markanın motosiklet modelini kullanıyorsanız ona uygun olarak hareket etmeniz gerekir.
  3. Motosikletin motorunun kapalı olduğu ve motosikletin herhangi bir yere sıkıca sabitlendiği hallerde zincirin bazı ölçümlerinin alınması gerekmektedir. Zincirin en düşük noktasında olduğundan emin olunmalıdır. Bu bağlamda, ölçüm, zincirin yarı noktasında ön ve arka dişliler arasında başlamalıdır. Buradaki amaç; gevşek ve gevşek olmayan noktalar arasındaki mesafeyi tespit etmektir. Bunun için zincirin boşluksuz bir konuma itilmesi ve iki nokta arasındaki ölçümün gözlemlenmesi gerekli olmaktadır. Ölçüm; kullanıcının el kitabındakinden farklı ise bu noktada aktarma organlarını sıkmak doğru bir tercih olacaktır.
  4. Zinciri ayarlama işleminden önce zincirin ve zincir dişlisinin genel aşınma seviyeleri tespit edilmelidir. Sürücünün geri dönüşü olmayan noktayı geçtiği hallerde her şeyin baştan itibaren değiştirilmesi doğru olacaktır. Ancak, işlerin kurtarılabilir olduğu hallerde ayarlama yapmaya başlamak gerekir.
  5. Motosiklet sürücüleri; aracın zincir ayarlayıcısı üzerinde çalışmalıdır. Sürücülerin somunu gevşetmek istediği durumlarda ayarlayıcının yerinde olması mümkün olacaktır. Somunun gevşemesiyle beraber zincir boşluğunu değiştirmek adına ayar cıvataları kullanılabilir.

Sürücüler; zincir boşluğunu uygun seviyelere geri döndürmek için bu sürece devam etmelidirler. Son olarak, arka tekerleğin aynı hizada olduğunun tespiti halinde görev başarıyla tamamlanmış demektir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4