Makaleler » MotoBlog » Motosikletiniz için Hava Filtresinin Önemi

Motosikletiniz için Hava Filtresinin Önemi

Hava Filtresinin Önemi

Motosiklet sahibi olmak; birçok kişinin hayalidir. Gitmek istediği yere özgürce gitmek isteyenlerin tercihi her zaman motosikletler olmaktadır. Motosiklet kullanmanın birçok konuda faydası bulunmaktadır. Hem zamandan hem de yakıttan tasarruf etmek mümkündür. Ayrıca, insanın özgüvenini geliştiren ve karizmatik olmasını sağlayan bir araçtır. Ancak, motosiklet kullanmanın zorlukları bulunmaktadır. Her şeyden önce, motosiklet bakımının dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu noktada, motosiklet ekipmanları arasında çok önemli bir yeri olan hava filtresine ayrı bir parantez açmalıyız.

 

Hava filtresi; motorlu bir araçta motorun sorunsuz olarak çalışmasını sağlayan bir ekipmandır. Motorun yakıtı tepkimeye sokabilmek ve bu sayede motoru istenilen enerjiye ulaştırabilmek adına oksijene ihtiyacı bulunmaktadır. İçerdeki havayı dışarıdan soğuran ve dışarıdan gelen havayı da temizleyen bir ekipmana gereksinim vardır. İşte hava filtresi bu noktada işe yaramaktadır.

Hava filtresi; motorlu taşıtlarda motorun çalışmasını sağlayan silindirlerin içerisine giren havayı temizleyen bir motosiklet parçasıdır. Motorun çekiş gücüne etki etmesi bakımından da hava filtresinin önemli olduğuna değinmek gerekir. Günümüzde motosiklet yedek parça satın alınmasında hava filtresinin kalitesi göze çarpmaktadır.

 

Hava Filtresinin Görevi Nedir?

Hava filtresi; dışarıdan gelen havanın temizlenmesi noktasında büyük bir öneme sahiptir. Ancak, bazı durumlarda, hava filtresinin motor için sağladığı havanın yüksek performans elde edilmesine katkıda bulunmayacağını söylemek gerekir. Bu durumun en önemli sebebi, hava filtresinin kendisinden beklenen hava temizleme görevini tam anlamıyla yerine getirememesidir. Bunun yanı sıra, bazı hallerde, hava filtresi, motorun çalışmasıyla beraber kaput içerisinde meydana gelen sıcak havayı kullanmaktadır. Sonuç olarak, bu iki durumda da hava filtresinin görevini tam anlamıyla yerine getiremediğini ifade etmek gerekir. Bu yüzden, motorda ciddi performans kayıpları yaşanmaktadır.

 

Hava filtresinin görevini tam anlamıyla yerine getiremediği durumlarda motorda performans kayıplarının söz konusu olduğunu ifade etmek gerekir. Bu durum; motorun yakıt tüketiminin artmasına neden olmaktadır. Hava filtresinin önemi buradan gelmektedir. Bunun yanı sıra, hava filtresinin kalitesi de büyük önem taşımaktadır. Bazı motor sürücülerinin çok daha düşük fiyatlı hava filtrelerini kullanması söz konusudur. Ancak, orjinal ve A kalite olmayan hava filtresinin kullanıldığı hallerde yine motosikletin daha çok yakıt tüketmesi meydana gelecektir. Hatta, %10 ile %15 arasında yakıt tüketiminin söz konusu olacağını söylemek gerekir.

 

Görüldüğü üzere hava filtresinin motosikletin performansının sağlanması noktasında büyük bir önemi bulunmaktadır. Bu bağlamda, hava filtresinin en uygun yere yerleştirilmesi gerekmektedir. Bir başka deyişle, hava filtresinin kaput içerisinde soğuk havayı alabileceği en uygun yerde bulunması şarttır. Hava filtresinin etkinliğinin arttırılması için hava filtresi kiti kullanmaya da rastlanmaktadır. Yüksek güç üreten motorlarda dışarıdan gelen soğuk havayı alabilmek adına hava filtresi kiti kullanılmaktadır. Bu sayede, hava filtresinin verimi artmaktadır.

 

Hava Filtresi Bozulursa Ne Olur?

Hava filtresinin motosikletler için hayati öneme sahip olduğunu söylemiştik. Bazı durumlarda hava filtresinin bozulması söz konusu olacaktır. Hava filtresi; motosiklet motorlarının randımanlı çalışmasını sağlamaktadır. Bunun için gerekli olan silindirlerin içerisine giren havayı temizlemektedir. Bu noktada, motorun performansı ve çekiş gücü için hayati bir öneme sahiptir. Hava filtresinin bozulması veya tıkanması söz konusu olabilir. Bu noktada, motorun performansı düşecektir. Ayrıca, motorun çekiş gücü zayıflayacaktır. Bu gibi hallerde, motosikletin çalışırken zorlanması söz konusu olacaktır. Hava filtresinin tıkanıklığının veya bozulmasının devam ettiği hallerde motor arızası meydana gelir.

 

Motor arızası; motosikletin yakıt kullanım dengesini bozacaktır. Sonuç olarak, aracın normalden çok daha fazla yakıt tüketeceğini ifade etmek gerekir. Buna ek olarak, motor değişikliğinin gerektiği durumlarda motosiklet sürücüsünün çok fazla ücret ödeyeceği aşikardır. Bir başka deyişle, hava filtresinin hayati bir öneme sahip olduğunu tekrardan vurgulamak gerekir.

 

Hava filtresinin önemi; motorun yakıt tüketimine doğrudan etki etmesiyle yakından alakalıdır. Silindirlerin tam randımanlı çalışmamasından dolayı motorun yeterli çekiş gücüne erişmesi için kendini zorlamasına rastlanmaktadır. Fizik kurallarına göre zorlanan motorun çok fazla yakıt harcaması söz konusudur. Yakıt harcamalarını kısıtlamak isteyenlerin hava filtresinin bakımına gereğinden çok önem vermesi gerekmektedir.

Sonuç olarak, motosiklet sürücülerinin hava filtresinin bakımlarını düzenli olarak yaptırması şarttır. Ayrıca, belirli durumlarda hava filtresinin kontrol edilmesi gerekmektedir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4