Makaleler » MotoBlog » Motosiklette Güvenlik Adına Tedbirler

Motosiklette Güvenlik Adına Tedbirler

Motosiklette Güvenlik Adına Tedbirler
Motosiklet sürücülerinin olası bir kazada ölme riski otomobil sürücüsüne oranla çok daha fazladır. Motosiklet kazalarının oluşum nedeninin büyük çoğunluğunun hız ve alkol kullanımından kaynaklı olduğu bilinir. Risk faktörlerinin ortadan kalkmasını sağlayarak trafikte çok daha emniyette olabilir ve kazaların önüne geçebilirsiniz. İşte motosiklet sürücülerinin mutlaka dikkate alması gereken o konular:
Kendinize Uygun Motosiklet Seçin
İlk olarak motosiklet alacaksanız size uygun olmayan hafif bir yapıya sahip motosiklet modellerinde karar kılabilirsiniz. Şehir içinde motosiklet kullanmayı düşünüyorsanız sizin için 250 ile 300 cc arasındaki motosiklet modelleri çok daha uygun olacaktır. Eğer şehirler arasında motosiklet modelini kullanmayı düşünüyorsanız cc aralığını 500 ile 750 cc arasında belirleyebilirsiniz. Ancak motosiklet modelinin boyunuza ve kilonuza uygun olması gerektiğini unutmamanız gerekir. Bu sayede trafikte çok daha rahat edebilir ve motosikleti çok daha kolay bir şekilde kontrol edebilirsiniz. 
Mutlaka Sürüş Dersi Alın
Motosiklet kullanmaya yeni başlıyorsanız veya uzun bir aradan sonra motosiklet kullanmaya devam edenler arasında bulunuyorsanız mutlaka sürüş dersi almanız gerekir. Bu dersler sayesinde motosikletlere dair detayları, güvenlik önlemlerini ve trafikte dikkat etmeniz gereken kuralları detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu kurslar trafik sırasında bir hayli fazla işinize yarayacak olan acil manevra tekniklerini, kaçış adımlarını öğrenmenize imkan sağlayacaktır. Bulunduğunuz bölgede yer alan motosiklet kurslarını araştırmaya başlayabilir ve sizin için daha uygun gözüken bir kursa başlamayı uygun görebilirsiniz.
Kıyafet Seçimi
Motosiklet kullanımı sırasında kask ve ekipmanların doğru olarak seçilmesi gerekir. İstatistiklere göre kask kullanmayan kişilerin motosiklet kazası sırasında kafa travma geçirmesi olasılığı 3 kat daha fazladır. Yeni kask modelleri hem hafif hem de konforlu olduğundan dolayı yol boyunca hiçbir sıkıntı çekmeden kaskları kullanmaya devam edebilirsiniz. Ayrıca bu tarz modeller trafik sırasınca oluşan gürültüyü de engellemeye yardımcı olacaktır. Kask seçimi önemli olduğundan dolayı gelişigüzel ve ucuz kask modellerinden kaçınmanız gerekir. Beş yılda bir mutlaka yenilenmesi gereken kasklarda iyi bir seçim oluşturmak için pahalı seçeneklere yönelmeniz faydalı olacaktır. 
Motosiklet üzerinde aynı zamanda doğru kıyafet seçimlerinin yapılması gerekir. Aksi halde ince giysilerle sıkıntılı bir yolculuğa başlamanız olasıdır. Tişört, şort, sandalet gibi seçeneklerin aksine ceket, pantolon gibi seçeneklere ağırlık vermeniz gerekir. Aynı zamanda seçmiş olduğunuz bu kıyafetlerin içinde rahat hissetmelisiniz. Cilde nefes aldıran bir yapısının bulunması gerekir. Öte yandan kıyafet konusunda diğer önemli kriterlerden biride kıyafetlerin rengidir. Trafikte dikkat çekici olmanız gerektiğinden dolayı sarı, beyaz, yeşil gibi parlak renklerde karar kılmanız daha doğru bir seçim yapmanıza imkan sağlar. Bu sayede trafik boyunca diğer araç sürücülerinin de dikkatini çekmiş olacaksınız. Bu tarz seçimler aynı zamanda gece saatlerinde de diğer araç sürücüleri tarafından görülebilir olmanıza neden olacaktır. 
Hava Koşulları
Motosiklet sürücülerinin dikkat etmesi gereken konular arasında hava şartları da bulunmaktadır. Yağmurlu havalarda görüş açınız azalır. Ayrıca yağmurlu havalar yolların daha kaygan olmasına neden olurken yolculuğun zor geçmesine neden olacaktır. Bu nedenle yağmurlu havalarda hızı düşürerek ani manevralar yapmaktan uzak durmalısınız. Rüzgarlı havalarda aynı şekilde risk taşıyan bir yapıya sahip olduğundan motosiklet sürücüleri bu tarz dönemde de dikkatli davranmalıdır. Rüzgarın geldiği yöne dikkat edilerek rüzgarın savurma hesabına dikkat edilmelidir. Bunun yanında bu tarz olumsuz hava koşullarında yollarda karşınıza çıkabilecek engelleri de hesaba katmayı unutmamalısınız. Özellikle yol boyunca karşınıza çıkacak engelleri görmek için kendinize biraz zaman tanımanız daha doğru olacaktır.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4