Makaleler » MotoBlog » Motosiklette Güvenlik Önlemleri

Motosiklette Güvenlik Önlemleri

Motosiklet sürücülerinin en fazla endişe ettiği konulardan biri motosiklet hırsızlığı olmaktadır. Özellikle son dönemler içinde motosiklet sürücülerinin dikkatsizliğinden kaynaklı olarak pek çok çalınma vakası meydana geldi. Çeşitli önlemlerin dikkate alınması ise hırsızlığın önüne geçilmesine neden olabilir. 
Dikkate Almanız Gereken Konular:
Motosiklet sürücülerinin ilk olarak dikkat etmesi gereken konu motosikletin park edildiği yerdir. Motosikletinizi ıssız bir yerde bırakmamanız gerekir. Daha çok kalabalık ve başka türden motosikletlerin olduğu alanlar tercih edilmelidir. Eğer bölgede park yerleri varsa daha çok bu alanlara yönelmeniz mantıklı olacaktır. İnsan trafiğinin yoğun olduğu durak, restoran gibi yerler motosikletleri park etmek için tercih edilebilir. Motosikleti uzun süre boyunca park etmeyi düşünüyorsanız, mutlaka üzerini örterek motosikleti gizlemeye özen göstermelisiniz. Bu uygulama hem hırsızlardan korunmasına neden olurken, hem de olumsuz hava koşullarına karşılık önlem almanıza olanak sağlayacaktır.
Motorunuzu iki farklı kilitle çok daha iyi bir şekilde koruyabilirsiniz. Örnek olarak bunlardan biri asma kilitken, diğer ise disk kilidi olabilir. İki farklı kilit tipini kullanmak hırsızlar için oldukça caydırıcı olacaktır. İlave kilitler hırsızlar için zaman kaybı olarak görüldüğünden motorunuzun çalınması zor olacaktır. 
Motosiklet güvenliğini sağlamak için dikkate almanız gereken konulardan biride zincirle güvenliği sağlamaktır. Özellikle uzun zamanlı olarak motoru park etmeyi düşünüyorsanız nitelikli zincirler kullanarak hırsızların eli boş dönmesine neden olabilirsiniz. 
Motosikletin korunmasını sağlamak için sabit bir nesneye bağlanması önemlidir. Direk veya demirin tercih edilmesi doğru olacaktır. Bu uygulamayı yaparken çift sistemli kilit ve zincirden yararlanılması çok daha sağlam bir şekilde park yaptığınıza işarettir. 
Motosiklet için tüm bu güvenlik önlemlerini aldıysanız, ancak halen bunları yeterli görmüyorsanız farklı önlemler üzerinde düşünebilirsiniz. Alarmlar hırsızlar için en caydırıcı konular arasında bulunuyor. Yüksek sesli alarma sahip olan motosikletler hırsızların eli boş dönmesine neden olabilir. Hırsızlık riskini en aza indirmek için ayrıca bu tarz bir alarm sistemi üzerinde düşünebilirsiniz. 
Motosiklet Kilitleri
Kilitlerin farklı güvenlik seviyeleri ve taşınabilirlikleri bulunuyor. Bu bakımdan çok sayıda farklı türde kilide rastlamak mümkündür. Tekerin dönmesine engel olacak basit bir kilit sistemi cebinize rahatlıkla sığabilirken, hırsızlara karşı yeterli bir korunma sunmayacaktır. Motoru sabit bir cisme bağlamak hırsızların engellenmesine olanak sağlar. İdeal olan konu ise motosikletin sabit bir cisme motorun sabit bölümü üzerinden bağlanmasıdır. Kilit seçimi yapılırken bu alanda kendisini ispatlamış markalara yönelmeniz önemli bir konudur. Özellikle uzun bir zamandan beri sektörde bulunan ve olumlu yorumlar alan markalar bu konuda aradığınızı tam olarak verecektir. Pazara yeni giriş yapan ucuz taklitler ise hırsızlara karşı yeterli bir güvenlik sağlamaz. 
Alarmlar
Hırsızlık riskini azaltmanın en iyi yollarından biri alarm kullanmaktır. Deneyimli bir hırsız kilit sistemini kolay bir şekilde atlatabilir. Alarmlar bu konuda caydırıcı durumda olabilir. Alarmlar, çevre algılayıcı, uzaktan kumanda, kontağı kesme gibi çeşitli özellikleri bünyesinde bulundurur. İsteğe bağlı olarak pek çok farklı alarm türünün bulunması söz konusudur. Alarm seçerken sistemin yanlış alarma vermesine neden olacak durumların önüne geçilmelidir. Birçok alarm sisteminin dışta duran bir lambası bulunur. Yokluğunuzda birinin motora bir şeyler yaptığında anlamanızı sağlar. 
Özet olarak bir lokantaya gittiğinizde motosikleti görebileceğiniz güvenilir bir yere park etmeyi tercih edebilirsiniz. Motorun çok rahat bir şekilde hareket edemeyeceği bir noktaya park edilmesi önemli bi r konumdur. Yokuşlara park etmek uğraştırıcı olsa da, hırsızlara karşı iyi bir güvenlik önlemi olacaktır. Hırsızında gecikmesine neden olacağından bu tarz zorlu park etme yöntemlerinde karar kılınabilir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4