Makaleler » MotoBlog » Motosiklette Yakıt Tasarrufu Sağlamak

Motosiklette Yakıt Tasarrufu Sağlamak

Yakıttan nasıl tasarruf edileceği sürücülerin aklında sıklıkla soru işareti oluşturan konulardan biridir. Özellikle yüksek güce sahip motosiklet modellerinde bu konu en büyük sıkıntılardan biri haline gelmiş durumdadır. Periyodik olarak bazı konulara dikkat etmek, sürüş konusunu daha yumuşak hale getirmek bu konuda verim alınmasını sağlayabilir. Sürüş sırasında yakıt tüketimini arttıran durumlar arasında ise ani yavaşlamalar, ani gaz açmalar, yüksek devirde kullanmak gibi çeşitli etkenler vardır. Bu nedenle sürüş sırasında bu konulara dikkat ederek ani fren hareketlerinden kaçınmak iyi bir sonuç almaya neden olacaktır. 


Yakıt Tasarrufu İçin Yapılması Gerekenler
Motosiklette yakıt tasarrufu sağlamak için belli başlı konulara dikkat edilmesinde fayda vardır. Hava filtreleri ilk olarak sürücülerin gündem haline getirmesi gereken konulardan biridir. Hava filtreleri her ne kadar sürücü fark etmese de, yakıt tüketimine doğrudan etki eden bölümlerden biridir. Devamlı olarak göz önünde bulunmayan bir parça olduğundan dolayı sürücüler bu bölümün kontrolünü ihmal edebilir. Havada bulunan pisliği ve tozu filtreleyen bu bölüm bir süre sonra tıkanabilir.

Bu tıkanıklıklara bağlı olarak motor yanma için gerekli olan havayı temin edemez. Bu nedenle daha fazla yakıtı yanma odasına yollar. Durumun bu şekilde olması ise yakıt tüketiminin artmasına ve egzozdan kara duman çıkmasına neden olur. Bunlara ek olarak zamanla performansta düşüşlerinde görülebileceğini belirtmek gerekir. Bu nedenle mümkün olduğunca periyodik olarak hava filtrelerinin temizliğinin gerçekleştirilmesi tavsiye edilir. 
Lastik ebatı yakıt tasarrufu sağlamak isteyen sürücülerin dikkat etmesi gereken farklı konulardan biridir. Motosiklet üreticileri ön ve arka lastiğin ebatlarını özel olarak tespit etmiştir. Örnek olarak 140 taban olması gereken lastiğin 160 ile değiştirilmesini sağlamak motosikletin aktarma organına daha fazla yük bindireceğinden dolayı yakıt tüketiminin artmasına yol açar. Bu nedenle belirtilen lastik ebatlarına bağlı olarak bir seçimin yapılması mantıklı olacaktır.  Öte yandan sürücülerin diğer gündeme alması gereken konulardan biride lastik basıncını kontrol etmektir. Lastikler durdukları yerde basınç kaybeder. İhmal edilen süre boyunca bu rakamın artması kaçınılmaz bir hale gelir. Sürüş performansını doğrudan etkileyen bu durum aynı zamanda yakıt tüketiminin artmasına da zemin hazırlayacaktır. Bu nedenle düzenli olarak lastik basıncının kontrol edilmesi doğru bir karar olur. 
Motosiklette yakıt tasarrufunu sağlamak için diğer dikkat edilmesi gereken konulardan biride ateşleme bujileridir. Bujiler göz önünde olmayan bir bölüm olduğundan dolayı sürücüler tarafından kontrol edilemeyebilir. Ancak kullanılan bujilerin belirli bir km sınırına sahip olduğunu belirtmek gerekir. Bu sınır aşıldıkça buji yetersiz ve küçük seviyede kıvılcımlar üretir. Yanma odasında düzensiz yanmalar olacağından dolayı yakıtınızın bir bölümü yanmadan egzozdan atılır. Bu nedenle bujilerin km sınırını gündeme alarak bölümü devamlı olarak kontrol etmekte fayda vardır. Bu sayede yakıt tasarrufunu sağlayarak önemli ölçüde maliyeti düşürebilirsiniz.
Öte yandan sürücüler tarafından tekrar edilen bazı alışkanlıklarında yakıt tüketimini arttırdığı bilinen durumlar arasındadır. Motorun tam olarak ısınmasını beklemeden yolculuğa çıkmak, trafik boyunca sık bir şekilde şerit değiştirmek, trafikte sürekli olarak frene basmak sürücü hatasından kaynaklı olarak ortaya çıkabilen nedenler arasında bulunur. Bunlara ek olarak yokuş çıkarken tam gaza basmak, motosiklete çok fazla yük bindirmek gibi konular gereksiz şekilde masraf oluşumuna yol açar. Tüm bu unsurları gündeme alarak bundan sonraki süreçte daha az maliyetli bir yolculuk kurgulanabilir. Ayrıca bu süreç içinde motosiklet bakımına da gereken özen düzenli olarak mutlaka verilmeye çalışılmalıdır. 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4