Makaleler » MotoBlog » Scooter ile Diğer Motosiklet Modelleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Scooter ile Diğer Motosiklet Modelleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Scooter'ın bir motosiklet modeli olmadığını iddia edenler bulunmaktadır. Ancak, scooter; tıpkı diğer motosikletler gibi bir motosiklet modelini temsil etmektedir. Bu noktada, scooter ile motosiklet arasındaki fark nedir sorusuna cevap arayanlar bulunmaktadır. 


İki tekerlekli dünyaya geçmenizle beraber hangi motosiklet modelini kullanacağınıza dair sorular zihninizde yer alacaktır. Bu noktada, kişisel tercihleriniz ön planda olmalıdır. Güçlü performans ve hız; aradığınız kriterler ise tercihiniz spor motosikletleri olmalıdır. Engebeli arazi şartlarında motosiklet kullanmayı düşünüyorsanız cross motosikletlerden yana tercih yapmalısınız. Uzun yolculuklar yaparak hiç gitmediğiniz yerlere gitmek istiyorsanız touring adı verilen motosiklet modelleri sizin için uygun olacaktır.

Peki, scooter motosiklet modellerini hangi amaçla kullanmalısınız? 
Motosiklet ile Scooter Kullanımı Aynı Şeyler Midir? 
Motosiklet ile scooter arasında tercih yaparken öncelikle bu araçları hangi amaçla kullanacağınızı bilmelisiniz. Evden okula veya işe giderken daha pratik bir motosiklet kullanmalısınız. Uzun yol seyahati yapacaksanız daha nitelikli bir motosiklet modelinden yana tercih yapmalısınız. Yol şartlarına karşı hazırlıklı olmak adına yapacağınız motosiklet tercihine yön vermelisiniz. 


Motosiklet kullanmaya yeni başlayacak olan adayların aklında motosiklet mi scooter mı sorusu bulunmaktadır. Motosiklet ile scooter arasında işlev bakımından pek bir fark yoktur. Ancak, bu iki taşıtın birbirinden ayrılan yönleri elbette bulunmaktadır. 
Motosiklet; her şeyden önce, vitesli bir araçtır. Yolda ilerlerken vitesinizi ve buna bağlı olarak hızınızı ayarlamalısınız. Scooter'da ise vites bulunmaz. Scooter; bilhassa motosiklet kullanmaya yeni başlayacak olan kişiler için idealdir. Çünkü, kullanım özellikleri oldukça basit ve anlaşılırdır. Motosiklet kullanma konusunda herhangi bir tecrübeniz yoksa işe scooter kullanmakla başlayabilirsiniz. Bu sayede, vites değiştirmek gibi tecrübe gerektiren eylemleri yapmak zorunda kalmazsınız. Scooter kullanmanın bir diğer avantajı ise sürücülerin dikkatinin ve konsantrasyonunun daha iyi olacak şekilde taşıtı kullanmasını mümkün kılmasıdır. Az önce söylediğimiz gibi vites değiştirme gibi işlemlerden uzak kalan sürücülerin kendilerini yola vermesi söz konusu olmaktadır. 


Scooter; yukarıda saydığımız kolay kullanım özelliklerine ek olarak, daha küçük ebatlara sahiptir. Bu sayede, bilhassa İstanbul gibi trafiğin yoğun olduğu şehirlerde scooter ile daha rahat bir şekilde ilerlersiniz. Trafikte bekleme süreniz çok düşük olacaktır. Buna bağlı olarak, harcayacağınız yakıt miktarı da oldukça düşük olacaktır. Scooter'lar çok daha düşük motor hacmine sahip olan araçlardır. Hem yakıt tüketimi hem de araca sahip olma konularında sürücülere avantaj sağlarlar. 


Scooter kullanmanın avantajları kadar dezavantajları da bulunmaktadır. Örneğin, scooter'ların ebatları çok daha küçüktür. Bu yüzden, scooter'ların trafikte fark edilme ihtimalleri azalmaktadır. Bu durum yüzünden scooter'ların trafikte kaza yapma riskleri biraz daha fazla olmaktadır. Bu noktada, scooter sahibi iseniz trafikte fark edilmenizi sağlamak için normalden daha çok önlem almalısınız. Örneğin, aydınlatma ve ikaz lambalarının daha işlevsel olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra, seçeceğiniz scooter'ın tasarımı; trafikte fark edilmenizi sağlayacak özellikte olmalıdır. Örneğin, daha dikkat çekici renklere sahip olan bir scooter satın alabilirsiniz. 
Scooter'lar; küçük tekerlekli olmaları ve kısa süspansiyonlara sahip olmalarından dolayı bilhassa engebeli yollarda dezavantajlar yaratırlar. Bir başka deyişle, engebeli arazilerde scooter sürerken devrilme ihtimaliniz her şeyden fazladır. Bu noktada, engebeli zeminlere sahip olan arazilerde ve uzun yollarda scooter kullanmaktan kaçınmalısınız. Scooter yerine diğer motosiklet türlerini tercih etmelisiniz. 
Sonuç olarak, scooter; diğer motosiklet modelleri gibi oldukça işlevseldir. Ancak, teknik ve donanımsal özelliklerine uygun olan platformlarda kullanılması gerekmektedir. Bu kriterlere dikkat ettiğiniz takdirde scooter kullanırken herhangi bir sorun yaşamazsınız. 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4