Makaleler » MotoBlog » Motosiklette Yakıt Ekonomisi Sağlamak

Motosiklette Yakıt Ekonomisi Sağlamak

Motosiklette Yakıt Ekonomisi Sağlamak

Motosikletler sayesinde hem şehir içi hem de şehirler arası yolculukları çok daha avantajlı hale getirebilirsiniz. Motosiklet kullanımı; trafiğe takılmak istemeyen kişiler için önemli bir fırsat olmaktadır. Bunun yanı sıra, motosikletler sayesinde hem hızlı hem de düşük maliyetle yolculuk yapmak mümkün olmaktadır. Bilhassa kısa mesafeli yolculuklarda düşük yakıt tüketimi; motosiklet tutkunlarına önemli avantajlar sağlamaktadır. Ancak, motosiklet modellerinin bazılarının belirli dönemlerde normal kullanımdan çok daha fazla yakıt tüketimine neden oldukları bilinmektedir. İşte bu gibi hallerde, motosiklet kullanıcılarının yakıt ekonomisi sağlamak adına yapmaları gereken birtakım işlemler bulunmaktadır.

Motosikletlerde Meydana Gelen Ekstra Yakıt Tüketiminin Sebepleri Nelerdir?

Bazı motosiklet modellerinde zaman zaman gereğinden çok yakıt tüketilmesi söz konusu olmaktadır. Bu durumun meydana gelmesindeki en önemli sebeplerden birisi; hiç şüphesiz, motosiklet bakımlarının zamanında yapılmıyor olmasıdır. Motosikletler ve otomobiller arasında en ufak bir fark yoktur.

Motosikletlerin bakımını düzenli olarak yapmazsanız fazladan yakıt tükettiklerini göreceksiniz. Jikle kelebeği ayarsızlığı, elektrik aksamında meydana gelen bozukluklar ve bujinin yıpranması gibi durumların motosikletin normalden çok daha fazla yakıt tüketmesine neden olacağını ifade etmemiz gerekir. Bu durum sonucunda doğal olarak, motosiklet sürücülerinin normalden çok daha fazla masrafla karşılaşması söz konusu olacaktır. Motosikletlerin lastik basınçlarını düzenli olarak kontrol etmek, soğutma sisteminin herhangi bir sorun olmadan çalışmasını sağlamak ve fren balatalarının normalden fazla sıkı olmamasına özen göstermek gibi hususlara da dikkat etmelisiniz. Ancak bu şekilde, motosikletlerin fazla yakıt tüketmesinin önüne geçebilirsiniz.

Bakım yapılmamasından dolayı motosikletlerin fazla yakıt tükettiğini ifade etsek de sürücülerin hatalı kullanımından dolayı fazla yakıt tüketiminin meydana gelmesi muhtemel olacaktır. Bu konuda sürücülerin yaptıkları hatalar;

  1. Motorun ısınmasını beklemeden yolculuğa çıkmak
  2. Yol sırasında devamlı olarak şerit değiştirmek
  3. Akan trafiğin hızına uymayarak devamlı olarak frene basmak
  4. Motosiklete gereğinden çok yük yüklemek
  5. Motosikletle yokuş çıkarken tam gaz yapmak

olarak bilinmektedir. Bu gibi hatalar sonucunda motosikletin gereğinden fazla yakıt tüketmesi söz konusu olmaktadır. Sonuç olarak, tüketicinin hiç beklemediği ekstra masraflarla karşılaşması gündeme gelmektedir. Sürücülerin elinde olan bu unsurlara dikkat ettiğiniz takdirde gereksiz yakıt tüketiminden kurtulmuş olursunuz!

Motosiklette meydana gelen fazla yakıt tüketiminin sebeplerinden birisi; hava şartları olarak bilinmektedir. Mevsimlere bağlı olarak meydana gelen olumsuz hava şartlarından dolayı motosikletlerin hiç olmadığı kadar çok yakıt tüketmesi söz konusu olmaktadır. Örneğin, birçok motosiklet sürücüsü, soğuk havalarda jikle çekili bir şekilde yolculuk yapmaktadır. Bu durum, motosikletlerin ekstra yakıt tüketmesine neden olmaktadır. Jikleyi motosikleti sürdükçe ve motorun ısınmasına bağlı olarak kademeli bir şekilde kapatmak; sürücülerin fazladan yakıt harcamasının önüne geçmektedir. Buna ek olarak, bilhassa yaz aylarında radyatörün bakımının düzenli olarak yapılmamasından dolayı motosikletin aşırı ısınması ve yakıt tüketiminin artması; söz konusu olmaktadır. Bu bağlamda, yaz aylarındaki fazla yakıt tüketimini ortadan kaldırmak istiyorsanız radyatörün bakımını düzenli olarak yapmalısınız.

Tüm bunların dışında, araçtan kaynaklanan yakıt tüketimi artışına ekstra bir paragraf açmalıyız. Motosikletin hem zamanında hem de dikkatli bir şekilde yağlanması gerekmektedir. Aksi takdirde, yağsızlıktan dolayı motosikletin yaşamış olduğu sürtünme artacaktır. Bu durumun bir sonucu olarak, motosikletin gücü düşecektir. Parçaları çabuk aşınacaktır. Bu gibi sorunların motosikletin benzin tüketiminin artmasına sebep olacağını vurgulamalıyız.

Sonuç olarak, yokuş inerken vitesi boşa atmayarak, motoru rölantide ısıtmaktan kaçınarak, bujilerin ayarsız, pis ve bozuk olmamasına dikkat ederek motosikletinizdeki fazladan yakıt tüketimi sorunlarını ortadan kaldırabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4