Makaleler » MotoBlog » Motosikletiniz için Yağ Filtresinin Önemi

Motosikletiniz için Yağ Filtresinin Önemi

Yağ Filtresinin Önemi


Yağ filtresi; motosikletlerdeki motor yağlama sisteminin en önemli kısımlarından birisidir. Motosikletinizin sağlıklı bir motoru olmasını istiyorsanız yağ filtresinin ne kadar önemli olduğunun farkında olmalısınız. Ayrıca, motor yağının temizliği düşünüldüğünde de yağ filtresinin önemi anlaşılmaktadır. Birçok motosikletin sorun yaşamasının sebepleri arasında kirlenmiş motor yağı bulunmaktadır. Motor yağının kirlenmesinden dolayı motor içerisinde birtakım sorunlar meydana gelmektedir. Buna ek olarak, kullanım süresi biten motor yağı; motosikletin ana parçalarında deformasyon oluşturmaya başlar. Bu noktada, motosikletin bakım işlemleri öne çıkmaktadır. Her periyodik bakımda aracın yağ filtresinin orjinal yağ filtresiyle değiştirilmesi gerekmektedir.

 
Yağ Filtresi Nedir?  Yağ Filtresi Ne Zaman Değiştirilmelidir? 


Yağ filtresi; adından da anlaşılacağı üzere motosiklette bulunan tüm yağın temizlenmesi amacıyla üretilmiş bir parçadır. En önemli motor ekipmanları arasında bulunan yağ filtresi; belirli bir basınca dayanıklı olmasıyla bilinmektedir. 
Birçok motosiklet kullanıcısının aklında yağ filtresinin ne zaman değişeceğine dair sorular bulunmaktadır. Yağ filtresinin değişim zamanı; genel olarak motosiklet markaları tarafından belirlenmektedir. Bilhassa motorların periyodik bakımlarında yağ filtresinin değiştirilmesi gerekmektedir. Örneğin, en çok kullanılan motosiklet markalarının yağ filtresi değişim zamanlarını kendilerinin belirlediklerine rastlanmaktadır. 
Yağ filtresinin değişimi konusunda titiz olmak gerekir. Tek başına yağ filtresinin değişmesi yeterli olmayacaktır. Yağ filtresine ek olarak motor yağının da değişmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra, motosiklet sahiplerinin yağ filtresinin ve motor yağının A kalitede ve orjinal olmasına dikkat etmesi şarttır. Kalitesiz ürünlerin kullanılmasının ileride daha büyük sorunlara yol açacağını ifade etmek gerekir. Yağ filtresi ne zaman değiştirilmeli sorusuna cevap arayanlara şunu söylemek gerekir. Eğer motor markanızın kendine özgü bir yağ filtresi değiştirme tarihi yoksa her 10-20bin kilometre arasında yağ filtresini değiştirmeniz gerekmektedir. 


Yağ Filtresi Değiştirilmezse Neler Olur? 
Yağ filtresinin motosikletler için olmazsa olmaz bir öneme sahip olduğunu tekrar vurgulamak gerekir. Yağ filtresi değiştirilmezse motosikletin motor kısmında kalıcı hasarlar meydana gelebilir. İyi süzülmeyen yağ; üzerinde yer alan kurumlar ve kalın toz tanecikleri yardımıyla motor bloğunu çizmeye başlayacaktır. Buna ek olarak, motor yağının ulaştığı her yerde geri dönüşümü mümkün olmayan deformasyonlar meydana gelecektir. Piston ve segmanlarda bu tür deformasyonların etkisinin daha sık görüleceğini söylemek gerekir. 
Yağ filtresinin değiştirilmediği hallerde tıkanması mümkün olacaktır. Tıkanmış bir yağ filtresinin içinden geçecek yağı tam olarak süzmesi söz konusu olamaz. Bu yüzden, yağlama basıncında birtakım kayıpların meydana gelmesi kaçınılmaz olacaktır. Sonuç olarak, motosikletin performansı ister istemez düşecektir. Motor performansının düşmesi; motosiklet sürücülerinin sürüş deneyimini ve verimini olumsuz etkileyecektir. Tüm bunların yanı sıra, motorun yağ filtresinin zamanında değiştirilmediği hallerde motorun kitlenmesi söz konusu olacaktır. 
Yağ filtresi; motor ekipmanları arasında bulunan en basit malzemelerden birisi olmasıyla öne çıkmaktadır. Ancak, motorun performansı için hayati bir öneme sahip olduğunu belirtmek gerekir. Bilhassa motor ömrünün uzatılması için yağ filtresinin düzenli olarak değiştirilmesi şarttır. Yağ filtresinin değişiminin yapılacağı hallerde montaj işlemlerinin dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Montaj işlemleri özensiz bir şekilde yapılan yağ filtresi; bir süre sonra yağ kaçırmaya başlayacaktır. Bu yüzden, zaman geçmesinin ardından motorunuzda yağ kalmayabilir. Ayrıca, motorun yatak sararak kullanıcısını yarı yolda bırakmasına rastlanabilir. Sonuç olarak, tüm bu kriterleri göz önünde bulundurarak motosikletinizin tüm bakım işlemlerini aksatmamanız gerekir.

 
Yağ Filtresinin Kalitesi Ne Anlama Gelir? 
Yağ filtrelerinin her birisinin dışarıdan benzer görüntülere sahip olduğunu ifade etmek gerekir. Ancak, yağ filtrelerinin hepsinin aynı kalitede olduğunu ve motoru pisliklerden koruyacağını söylemek çok büyük bir yanılgı olacaktır. Çünkü, yağ filtrelerinin kalitesi aynı değildir. Filtrasyon verimliliklerini ve uzun ömürlü olmayı etkileyen birtakım faktörler bulunmaktadır. Kısaca özetlemek gerekirse, bazı yağ filtreleri kaliteli iken bazıları ise kalitesizdir. Kaliteli ve kalitesiz modeller arasında %50'den fazla filtrasyon farkı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, kirletici maddeleri yakalama ve tutma yetenekleri arasında da belirgin farklar vardır. 
Yağ filtresini değiştirmek istediğiniz durumlarda dikkat etmeniz gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Yağ filtresini takmadan önce içerisinde kalıntı olup olmamasına bakmanız gerekmektedir. Ayrıca, motorunuz için doğru yağ filtresini bulmak için bu konuda bilgili kişilerden yardım almanız doğru bir karar olacaktır. 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4