Makaleler » MotoBlog » İkinci El Motosiklet Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

İkinci El Motosiklet Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

İkinci El Motosiklet Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir? 
Motosiklet satın almak istiyor olabilirsiniz. Ancak, takdir edersiniz ki, herkesin bütçesi birinci sınıf bir motosikleti satın almak adına yeterli olmaz. Bu noktada, ikinci el motosiklet modellerini tercih edebilirsiniz. 


İkinci El Motosiklet Satın Almayı Düşünenlerin Bilmesi Gereken Hususlar 
Her şeyden önce, acele etmemelisiniz. Birçok kişi; vakit kaybetmeden motor kullanmak adına önlerine çıkan ilk motosikleti satın alır. Ancak, kişinin becerisine ve özelliklerine uygun olmayan bir aracı kullanması ciddi bir hata olacaktır. Motosikletini satmak isteyen kişilerin vermiş olduğu ilanlarda araçları için servis bakımlı ibaresine yer verdiklerini görebilirsiniz. Bu noktada, aracın gerçekten de servis bakımlı olup olmadığını anlamak adına eski sahibinden gerekli fatura ve formları talep etmelisiniz. Bunun yanı sıra, aracın plakası servise verilmelidir. Bu sayede, aracın gerçekten de söylenildiği gibi servis bakımlı olup olmadığı öğrenilir. 


İkinci el motosikletler ile ilgili olarak yaşanan en büyük problemlerden birisi de orijinal kilometre konusudur. 13 bin km olduğu iddia edilen araçların 73 bin km’de olduğu öğrenilebilir. Buna bağlı olarak, gerekli parça değişimlerinin ve periyodik bakımlarının yapılmaması gibi ciddi sorunlar ortaya çıkar. Bu noktada, km’nin orijinal olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu gibi hallerde, km ile model yılı arasında bir ilişki kurulabilir. Motosikleti modeli ve kaç yıldır kullanımda olduğu bilgisi dikkate alınarak aracın kaç km’de olacağı tahmin edilebilir. Ayrıca, muayene istasyonlarının verdiği kağıda bakılarak da orijinal km hakkında bilgi edinebilir. 


Takdir edersiniz ki, ikinci el motosiklet satın almak isteyenler; ilk olarak aracın sağında, solunda çizik olup olmadığını kontrol ederler. Buna ek olarak, ruhsat ve şasi numarasının tutup tutmadığı kontrol edilmelidir. Bu kontroller yapılmadığı takdirde farkında olunmadan çalıntı bir motosiklet satın alınabilir. 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı


DEĞERLİ MÜŞTERİLERİMİZ,

Lütfen Parça Ürün Sorularınız İçin Whatsapp Hattımızdan Yazmanızı Rica Ederiz.

Sitemizde Sadece Kargo Bedava ikonu Olan Ürünler ve 600.tl ve üzeri Siparişlerinizde Kargo Ücretsizdir.

Alışveriş Sepetim