Makaleler » MotoBlog » Kask Seçimi Nasıl Olmalı?

Kask Seçimi Nasıl Olmalı?

Kask Seçimi Nasıl Olmalı? 
Motosiklet kullanmayı düşünüyorsanız yasal olarak kask takmanızın zorunlu olduğunu bilmelisiniz. Herkesin ihtiyaçlarına uygun farklı kask seçenekleri yer alır. Birçok kişinin aklında kask seçimi nasıl olmalı sorusu yer alır. 


Kask Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler 
Açık, kapalı ve yarım kapalı olmak üzere farklı kask seçenekleri vardır. Bunun yanı sıra, çarpıcı tasarımlara sahip kaskların yanı sıra basit, sade ve düz kasklar da yer alır. Ayrıca, kask modellerinin fiyatları arasında belirgin farklar da bulunur. Bu yüzden, motosiklet sürücülerinin kask seçimlerinin bir hayli zor olduğunu söylemek gerekir. 
Yasalar doğrultusunda her motosiklet sürücüsünün kafasında kask olmalıdır. Söz konusu kaskın Avrupa standartlarını gösteren ECE-2205 etiketinin bulunması bir diğer zorunluluktur. En iyi kaskın full face yani tam kapalı kask olduğunu söylemek gerekir. Bu tür kasklar; motosiklet sürücüsünü hem kaza anında darbe alma riskinden hem de rüzgar ve yağmur gibi hava olaylarından korur. Sonuç olarak, kapalı kask; tartışmasız bir şekilde en güvenilir kask türüdür. 


En az kapalı kask kadar popüler olan açık kaskın da birtakım özellikleri bulunur. Tahmin edebileceğiniz üzere kapalı kasklara kıyasla daha az kısıtlayıcıdır. Buna ek olarak, çok daha hafif olduğunu ve bu sayede yolculuk sırasında sürücünün işini zorlaştırmadığını söylemek gerekir. Çeneden açılır kasklar; bilhassa Z kuşağı motosiklet sürücülerinin tercihi olmaktadır. Çene modülünün açık olması; kaskın kafayı koruyacağı anlamına gelmez. Bu yüzden, sürücülerin yalnızca hareket etmedikleri zamanlarda çene kısmını açmaları tavsiye edilir. 
Takdir edersiniz ki, her insanın kafa yapısı farklıdır. Bu noktada, kask satın almadan evvel farklı markaların ürünleri denenmelidir. Bunun yanı sıra, iyi bir markanın kaskı satın alınmalıdır. Ucuz olduğu için satın alınan bir kask; herhangi bir kaza anında sürücünün güvenliğini tehlikeye atabilir. 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı


DEĞERLİ MÜŞTERİLERİMİZ;

 

Lütfen Parça Ürün Sorularınız İçin Mesai Saatlerinde Whatsapp Hattımızdan Yazmanızı Rica Ederiz.

 

Sitemizde Sadece Kargo Bedava ikonu Olan Ürünler ve 750.tl üzeri Siparişlerinizde Kargo Ücretsizdir.

 

Kargo Ücretleri Artması Sebebi ile 1 - 5 Desi Arası Küçük Paket Kargo Ücretleri 80 TL'den Başlayan Fiyatlarla Ücretlendirilmektedir.

Alışveriş Sepetim