Makaleler » MotoBlog » Motosiklet Ehliyetleri ve Sınıfları

Motosiklet Ehliyetleri ve Sınıfları

Motosiklet kullanmayı düşünenlerin bilmesi gereken hususların başında ehliyet geliyor. B sınıfı ile kullanılabilen birtakım motosikletler vardır. Ancak, bu tür araçlar; genellikle 50cc motor özellikleri ile bilinirler. Çok daha kaliteli ve üstün nitelikli motosikletleri kullanmak isteyenlerin farklı bir ehliyete sahip olması şarttır. 


Motosiklet Ehliyetleri Nelerdir? 
İnsanların her şeyden önce hangi ehliyet türünü alacaklarını belirlemeleri gerekiyor. Geçmiş yıllarda iki farklı ehliyet türü varken güncel tarih itibariyle dört farklı ehliyet seçeneğinden bahsedilebilir.

 
A1 motosiklet ehliyeti alma yaşı 16’dır. Bu noktada, 2006 yılının Ocak ayında dünyaya gelenler; 2022 yılında A1 ehliyeti almaya hak kazanırlar. Bu ehliyet sayesinde 125cc – 11kw/14 hp motosiklet kullanılabilir. Buna ek olarak, A1 motosiklet ehliyeti; aynı zamanda M motorlu bisiklet ehliyetini de kapsar. 
A2 motosiklet ehliyeti alma yaşı 18’dir. Otomatik vites seçeneği ile motosiklet kullanmanın mümkün olduğu bu ehliyet türü; aynı zamanda 600cc’ye kadar 12kw/16hp ve 35kw/47hp nitelikli aracı kullanma imkanını sunar. 2004 yılının Ocak ayında dünyaya gelenler; 2022 yılı ile beraber A2 ehliyeti alma şansına erişirler. 


A motosiklet ehliyeti almak isteyenlerin bilmesi gereken farklı hususlar vardır. Her şeyden önce, en az iki yıllık A2 ehliyetine sahip olanlar başvuru yapabilirler. Bir başka deyişle, kişinin en az 20 yaşında olması gerekir. Bunun yanı sıra, doğrudan A ehliyeti almak isteyenlerin ise en az 24 yaşında olması istenir. Bir başka deyişle, 1998 yılının Ocak ayında dünyaya gelenler; 2022 yılı ile beraber doğrudan A ehliyeti alma hakkı kazanırlar. 
A ehliyeti sayesinde 36kw/48hp ve üzeri tüm motosikletler kullanılabilir. İstediği motor hacmine sahip olan motosikleti kullanmak isteyenlerin ilk tercihi kesinlikle A ehliyeti almak olmalıdır. 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı


DEĞERLİ MÜŞTERİLERİMİZ;

 

Lütfen Parça Ürün Sorularınız İçin Mesai Saatlerinde Whatsapp Hattımızdan Yazmanızı Rica Ederiz.

 

Sitemizde Sadece Kargo Bedava ikonu Olan Ürünler ve 750.tl üzeri Siparişlerinizde Kargo Ücretsizdir.

 

Kargo Ücretleri Artması Sebebi ile 1 - 5 Desi Arası Küçük Paket Kargo Ücretleri 80 TL'den Başlayan Fiyatlarla Ücretlendirilmektedir.

Alışveriş Sepetim