Makaleler » MotoBlog » Motosiklet Lastik Basıncı Nasıl Olmalı?

Motosiklet Lastik Basıncı Nasıl Olmalı?

Motosiklet Lastik Basıncı Nasıl Olmalı? 
Mondial, Bajaj, Honda derken motosiklet dünyasına hakim olan çok sayıda marka bulunuyor. En iyi modelleri tüketicilerle buluşturan bu markaların modellerine siz de hayran kalacaksınız. Ancak, motosiklet kullanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken farklı hususlar vardır. Onlardan birisi de lastik basıncıdır. 


Lastik Basıncı Hakkında Bilinmesi Gerekenler 
Motosikletler; dünyanın her yerinde uzun araştırmaların sonucu olarak üretilir. Söz konusu araştırmalar dikkate alınarak araçlara belirli ölçülerde lastikler takılır. Araçların arka maşasında lastik basınçları yazar. 
Lastik basıncı; motosiklete binmeden evvel kontrol edilmelidir. Sürüş dinamiği adına hayati önem taşıyan lastik basıncı; sürücünün sert bir sürüş yaşamasına sebep olabilir. Süspansiyonlara şok niteliğinde darbelerin gelmesi lastiğin yol ile mücadelesini azaltacaktır.

 
Birçok kişi; düşük basınçlı lastik kullanılması gerektiğini ifade eder. Ancak, bu tür lastikler; sürtünmeyi arttırır. Araç; olması gerekenden daha çok yakıt tüketir. Aracın dönüş kabiliyeti zayıflar. Lastikler hızlı bir şekilde ısınır. Ayrıca, lastik kenarlarına daha çok yük biner. Gerilim artacağından dolayı lastikte birtakım çatlamalar meydana gelir. Bu tür çatlamaların bilhassa lastik içerisinde olması çok daha ciddi sorunlara ve hatta patlamalara sebebiyet verir. Sonuç olarak, ani hava kayıplarının faturası birtakım kazalara sebebiyet verebilir. 
Lastik basıncının hayati önemi vardır. Bu noktada, birçok kişi, hangi lastiği kullanması gerektiğini düşünür. Ancak, lastik seçimi; motosikletin özellikleri ile yakından alakalıdır. Hatta, zemin ve hava koşulları ile ilgili olduğunu söylemeliyiz. Motosikletini neredeyse her zeminde kullandığını söyleyen bir kişi için %50 yol, %50 arazi lastikleri en doğru seçim olacaktır. Bunun yanı sıra, aracını genellikle asfaltta kullananlar için asfalt ağırlıklı lastiklerden daha doğru bir seçenek bulunmaz. Bir diğer önemli husus ise lastiklerin çabuk aşınmasıdır.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı


DEĞERLİ MÜŞTERİLERİMİZ,

Lütfen Parça Ürün Sorularınız İçin Whatsapp Hattımızdan Yazmanızı Rica Ederiz.

Sitemizde Sadece Kargo Bedava ikonu Olan Ürünler ve 750.tl üzeri Siparişlerinizde Kargo Ücretsizdir.

Kargo Ücretleri Artması Sebebi ile 1 - 5 Desi Arası Küçük Paket Kargo Ücretleri 75 TL'den Başlayan Fiyatlarla Ücretlendirilmektedir.

Alışveriş Sepetim