Makaleler » MotoBlog » Motosiklet Yedek Parçaları Nelerdir?

Motosiklet Yedek Parçaları Nelerdir?

Motosiklet Yedek Parçaları Nelerdir?
Motosiklet kullanmak aslında bir yaşam tarzıdır. Ancak, pratik kullanım özelliklerinin yanı sıra ufak boyutları olmasından dolayı çok avantajlıdırlar. Bilhassa şehir içi trafiğinde varmak istenilen noktaya en kısa sürede varılmasını sağlarlar. Bunun yanı sıra, uzun mesafeli yolculuklarda da hem zamandan hem de maliyetten tasarruf edilmesi adına tercih edilirler. Diğer motorlu taşıtlarda olduğu gibi motosikletlerde de çok sayıda parça, ekipman ve aksesuar yer almaktadır. Motosiklet bileşenlerinin ve motor sistemlerinin aracın markasına, modeline, sınıfına ve daha birçok özelliğe göre değiştiğini söyleyebiliriz. Bu yüzden, motosiklet yedek parçaları da motorun türüne ve kullanım alanına göre farklılaşmaktadır. Ayrıca, performans, tasarım ve maliyet unsurlarına göre de farklı sınıflara ayrılırlar. Bu noktada, motosiklet yedek parça seçiminin son derece önemli olduğunu söylemeliyiz. Parça seçimi yapılırken orijinal ürünlerin yanı sıra yan sanayi ürünleri de tercih edilebilir. Ancak, orijinal ürünleri seçtiğiniz takdirde fiyat performans oranı bakımından sıkıntı yaşamazsınız.

 
Motosiklet Yedek Parçaları Kaça Ayrılır?
Motosiklet yedek parça çeşitleri arasında şasi, egzoz, motor, tekerlek, süspansiyon sistemi, konfor donanımları, elektronik destek parçaları gibi farklı bileşenler yer almaktadır. Motor bloğu; motosikletin en büyük ve ağır donanımlarının başında gelmektedir. Bilhassa iki tekerli taşıtların ana bileşenleri arasında olduğunu ifade etmeliyiz. Motor bloğunun içerisinde sayısı bir ila dört arasında farklılık gösteren silindirler yer almaktadır. Buna ek olarak, motor bloğu sayesinde motorun performansı, sesi, çekiş gücü, ağırlık merkezi gibi hususlar belirlenmektedir. Bir başka deyişle, motorun varlığını devam ettirmesi noktasında hayati bir öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Motor bloğu için çok sayıda yedek parça bulunmaktadır. Tüm bu yedek parçalar ve aksesuarların fonksiyonel ve kaliteli olduğunu söyleyebiliriz. Buna ek olarak, boyutlarının ufak olmasından dolayı arızalandıkları takdirde yenisiyle değiştirilebilirler. 
Şanzıman; motosiklet yedek parçaları denildiği zaman akla gelen bir diğer parça olmaktadır. Tüm motosikletlerde bir ayak koluyla bağlanmış sıralı manuel şanzıman veya tam otomatik şanzıman yer almaktadır. Araç kullanan herkesin bildiği gibi vitesler; hızlanma ve yavaşlama noktasında işleve sahip! Tüm bunların yanı sıra, elcikler, metal kablolar, gaz kelebeği, destek ve vites pedalları da motosikletin en önemli parçaları arasında bulunmaktadır. Ancak, vites ile beraber bahsettiğimiz bu parçalar çok fazla kullanılmalarından dolayı eskime riski taşırlar. Motosiklet kullanırken en çok eskiyen bu parçaların sıklıkla yenilenmesi şarttır. 
Debriyaj, fren, destek ve vites parçalarının kondisyonuna ve motor bloğu ile sağladıkları uyuma çok dikkat edilmelidir. Bu tarz donanımların eskimesi, paslanması, hissizleşmesi, sertleşmesi ciddi riskler teşkil etmektedir. Hem motosikletin performansının düşmesi hem de kazalara yol açması söz konusu olabilir. Bu yüzden, donanımların devamlı olarak kontrol edilmesi şarttır. Yapılan kontroller sırasında sorun tespit edilen donanımların en kısa sürede yenileriyle değiştirilmesi gerekir. Bu sayede, sürüş güvenliği ve konforu sağlanmış olur. 
Motor ekipmanlarının önemi aşikar! Ancak, en az onlar kadar önemli olan tekerlek, fren sistemi ve süspansiyon donanımlarının da bakımının ve kontrolünün yapılması gerekir. Çünkü, bu ekipmanlar, motosikletin yürüyen donanımları olarak bilinmektedir. Arızalanmaları halinde yolda kalmanız veya kazaya karışmanız söz konusu olacaktır. Süspansiyonların ise konfor elemanlarının başında geldiğini söyleyebiliriz. Bilhassa zorlu yollarda zeminden gelen darbelerin kusursuz şekilde sönümlenmesinde işleve sahiptir. 
Ön çatalın içerisinde bulunan amortisörler; havalı çatal borulardan veya harici olarak birleştiren teleskobik tüplerden meydana gelmektedir. Sonuç olarak, süspansiyon sisteminin sağlıklı olması; araç konforu ve güvenliği adına hayati öneme sahiptir.
Siz de motosiklet yedek parçası satın almak istiyorsanız yukarıdaki hususlara dikkat etmelisiniz.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
powered by ShopPHP | v4